Dzień Nauczyciela – 14 Października 2018

Opublikowano: 25 Wrz 2018

dzien nauczyciela

Praca :)

Opublikowano: 16 Sie 2018

ogłoszenie o prace

Eko-pstrągi w Gościńcu Zamkowym

Opublikowano: 26 Lip 2018

Gościniec Zamkowy zaprasza na pysznego pstrąga z pieca, którego podajemy w towarzystwie grubej, złocistej frytki wraz z zestawem surówek. Pstrągi pochodzą z zaufanego, certyfikowanego źródła – od ekologicznego dostawcy.

Pstrągi to cenione na całym świecie szlachetne ryby łososiowate, dlatego ich hodowla prowadzona jest w wodach słodkich już w 67 różnych krajach. W Polsce tradycje i doświadczenia w hodowli tej ryby sięgają polowy XIX w., ale hodowla pstrąga zaczęła się profesjonalizować dopiero w latach 70. XX w. Jej największy rozkwit przypadł natomiast na przełom wieków. Dzisiaj nasz kraj jest jednym z największych i najnowocześniej hodowców pstrągów w Europie.     W procesie hodowli zachowane zostały tradycyjne metody produkcji bez użycia przemysłowych technik przyspieszających przyrost wagi i wielkości ryby. Proces karmienia nie jest zmechanizowany i wymaga bezpośredniego udziału człowieka. Odławianie pstrągów następuje w sposób tradycyjny poprzez przeciąganie sieci przez staw przez co nie dochodzi do duszenia i uszkadzania ryb.

_MG_1444 (2)

Kelner Roku – Mistrzowie Smaku 2018

Opublikowano: 15 Cze 2018

Wraz z naszą restauracją nominację do tytułu Kelner Roku – Mistrzowie Smaku 2018 otrzymała dwójka naszych kelnerów: Mateusz Szczygieł i Ewelina Sekuła. Zachęcamy do oddania głosów na nich.FK_179 mateusz FK_180 ewelina

Mistrzowie Smaku 2018 Dziennika Zachodniego

Opublikowano: 15 Cze 2018

Z przyjemnością informujemy, że nasza restauracja Gościniec Zamkowy otrzymała nominację w plebiscycie Mistrzowie Smaku 2018 organizowanym przez Dziennik Zachodni. Serdecznie zapraszamy do oddawania głosów dla Gościńca Zamkowego :)

plakat plebiscyt