Atrakcje

Nasz Gościniec może służyć jako baza wypadowa do zwiedzania pięknego Beskidu Śląskiego. Stąd bierze swój początek Wisła – królowa rzek polskich. To właśnie tu biją źródła Białej i Czarnej Wisełki, które spływając w dół zboczami Baraniej Góry, łączą się w jeden nurt.
Na całym obszarze powiatu cieszyńskiego – od Zebrzydowic i Chybia po Istebną można spacerować, jeździć na rowerze, zbierać grzyby, wędkować. W lasach, bogatych w zwierzynę łowną odbywają się polowania.

Atrakcje turystyczne:

Chętnie odwiedzanym miejscem jest historyczny Cieszyn – szczególnie Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się romańska rotunda z XI w. i Wieża Piastowska z XIV w. Licznych zwiedzających przyciąga cieszyńska „Wenecja” – pełna uroku stara uliczka, położona nad brzegami potoku Młynówka. Jest to pozostałość po starej dzielnicy garbarzy i tkaczy. Wycieczki oraz turyści indywidualni spotykają się pod „Studnią Trzech Braci”, upamiętniającą legendę o powstaniu miasta Cieszyna.

Secesyjny Teatr – jeden z najpiękniejszych zabytków secesji w mieście Cieszynie; powstał w 1910 r. zaprojektowany przez europejskiej sławy architektów Ferdynanda Felnera i Hermana Hermera z Wiednia. O jego secesyjnym charakterze świadczy urozmaicona dekoracja elewacji oraz piękne foyer dla publiczności. Teatr posiada obrotową scenę, podscenie dla orkiestry oraz widownię o trzech kondygnacjach i 630 miejscach.

Beskid Śląski – przyroda, klimat i góralski folklor. Na stokach Baraniej Góry (1225m) w
Beskidzie Śląskim górskie potoki: Biała i Czarna Wisełka oraz Malinka łączą się w jedną rzekę Wisłę. W jej górnym biegu leżą popularne miejscowości wczasowo – uzdrowiskowe: Wisła, Ustroń, nieco niżej Skoczów i Strumień z barokowymi wieżami kościołów i ratuszy.

Jezioro Goczałkowickie – zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Górnego Śląska, którego brzegi sięgają terenów Strumienia i Chybia. To prawdziwy raj dla wędkarzy, miłośników ptactwa wodnego, zwierzyny, przyrody, ciszy i spokoju.

Muzea – kolekcje związane z przeszłością tej ziemi znajdziemy w pałacu Larischa w Cieszynie, kolekcje pamiątek po sławnych osobach zobaczymy w muzeach: Zofii Kossak Szczuckiej w Górkach wielkich, Św. Jana Sarkandra i Gustawa Morcinka w Skoczowie, Jana Wałacha i rodziny Konarzewskich w Istebnej. W Wiśle zachowały się zbiory obrazujących życie i kulturę górali beskidzkich. Rozwój przemysłu dokumentuje Muzeum Kuźni i Hutnictwa w Ustroniu.

Izby regionalne – w Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce zadziwiają wszystkich pracami twórców ludowych koronkami, rzeźbami, starymi i nowszymi instrumentami górali, malarstwem na szkle, maskami, szopkami.

Galerie – połączone ze sprzedażą dzieł sztuki, rozsiane prawie po całej cieszyńskiej ziemi

Drewniane kościoły – tworzą niepowtarzalny klimat. Cenne świątynie zachowały się w Zamarskach, Nierodzimiu, Istebnej – Kubalonce, Wiśle Zameczku, Kaczycach, Kończycach Wielkich.

Zamki i pałace – barokowe, renesansowe w Kończycach Małych, Kończycach Wielkich i Zebrzydowicach, świadczą o historycznym znaczeniu tej pięknej ziemi.

Kultura duchowa – barwne stroje, muzyka, tańce, żywy folklor – fascynują.

Infrastruktura turystyczna i rekreacyjna:

Kolejka krzesełkowa – w Ustroniu 2 osobowa, długości – 1640m na Czantorię (995m n.p.m.). Stąd rozpościera się wspaniała panorama na góry i doliny. Pod górną stacją kolejki usytuowany jest letni tor saneczkowy, cieszący się dużym powodzeniem.

Przystanie wodne – na kajakach, rowerach wodnych i łodziach można popływać na dopływach Brennicy w Brennej, stawach w Ochabach, Skoczowie, Ustroniu, Wiśle.
Sporty lotnicze – na górze Chełm w Goleszowie, górze Ochodzita w Koniakowie, Równicy w Ustroniu.

Jeździectwo – jazda konna na terenach płaskich oraz typowo górskich. Ośrodki jazdy konnej w Brennej, Goleszowie, Ochabach, Ustroniu, Cieszynie.

Wyciągi narciarskie – ponad 40 wyciągów (część z nich oświetlona i sztucznie naśnieżona). Największa ich koncentracja występuje w Wiśle, Ustroniu, Trójwsi Beskidzkiej, Brennej.

Szlaki turystyczne – to ponad 500 km wyznakowanych szlaków pieszych, rowerowych w dużej części biegnących pięknymi widokowo terenami.