Viva il canto – Festiwal Muzyki Woklanej

Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” to prestiżowe wydarzenie kulturalno-widowiskowe, które od 1992 roku stało się znaczące na mapie polskiej kultury muzycznej i na stałe zagościło w ogólnopolskim kalendarzu wydarzeń muzycznych.

Formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców. Na trasie kilku koncertów swoje zaszczytne miejsce znalazł także Zamek w Kończycach Małych. Realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej (Interreg III A Czechy-Polska) projekt Ciesz się Cieszynem – Transgraniczny Blok Międzynarodowego Festiwalu „Viva il canto”, umożliwia organizację imprez festiwalowych także w Czeskim Cieszynie.

Na Festiwalu „Viva il canto” często pojawiają się młodzi artyści. Od wielu lat organizatorzy dbają szczególnie o promocję młodych śpiewaków, którzy mają szansę zaistnieć na festiwalowych scenach w Cieszynie, jak również wystąpić obok najwybitniejszych wykonawców. W ostatnich latach pojawiła się także idea warsztatów i kursów mistrzowskich organizowanych z dużym powodzeniem dla młodych artystów.

Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem festiwalu jest Małgorzata Mendel. Do roku 2005 organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva il canto” z siedzibą w Cieszynie, a wieloletnim dyrektorem artystycznym – wybitny śpiewak, Kałudi Kałudow. W latach 2004 – 2007 funkcję dyrektora programowego pełnił Paweł Orski. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie.

Przez pięć lat Festiwal „Viva il canto” miał swój przystanek na dziedzińcu kończyckiego zamku. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zebrzydowicach organizowane były wspaniałe wieczory muzyki operetkowej.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią pamiątkową, gdzie uwieczniliśmy wspaniale spędzone chwile podczas koncertów festiwalowych i gdzie czynnie działaliśmy od zaplecza organizacyjnego.